Prawnicy 2013

Zbigniew Ćwiąkalski

adwokat, profesor nadzwyczajny, wspólnik
w Kancelarii SPCG z Krakowa

Pomagamy, gdy dojrzewamy do tego, że skoro osiągnęliśmy tak wiele, to warto się tym podzielić. W dzisiejszych czasach bardzo wzrosła potrzeba pomagania innym. Ta potrzeba wykształca się w nas samoistnie...

O POMAGANIU
Pomagam nie po to, żeby się nad sobą rozczulać jaki to jestem dobry. To ma być naturalne. Po prostu pomagam i wręcz stawiam barierę i blokadę, że nie chcę od tego komu pomagam żadnej wzajemności. Dopiero wtedy mam satysfakcję, gdy ktoś nie musi się odwdzięczać.

O PRACY
Uprawiamy wolny zawód. W takiej pracy nikt niczego nie gwarantuje. Żeby do czegoś dojść, to trzeba pracować znacznie więcej niż inni. Jest się zarazem pracodawcą i pracownikiem. Polska jest ciągle na dorobku. U nas pozycję trzeba jeszcze budować. Kancelaria, w której jestem partnerem istnieje 24 lata. To są 24 lata intensywnej pracy i stałego rozwijania.

O PRAWNIKACH
Prawnicy chętnie pomagają. Wszystkie okręgowe rady adwokackie organizują dni pomocy prawnej, dostajemy zaproszenia do udziału w tych spotkaniach i one cieszą się dużą popularnością.

O KOBIETACH
Kobiety częściej i łatwiej zauważają sytuacje, w których ktoś potrzebuje pomocy. Są wrażliwsze i bardziej emocjonalne od mężczyzn. Mają więcej obowiązków pozazawodowych, gdzie na tego typu sytuacje trafiają.

O MĘŻCZYZNACH
Mężczyźni – jeśli zewnętrznie wydają się nieczuli – to nie wynika z ich przemyśleń, ale z bujania w obłokach. Wtedy trzeba ich sprowadzić na ziemię, żeby spostrzegli, że trzeba komuś pomóc. Trzeba im podpowiedzieć, że jest taka sytuacja, ale jak już "zaskoczą", to pomagają, a nawet potrafią być bardzo hojni, bo mają dodatkowy bodziec, że czegoś nie zauważyli.

O BLISKICH
Bardzo ważne są dla mnie wnuki. Mam dwójkę wnuków. Zdrowie. Sensowne stosunki rodzinne, co nie znaczy wcale, że wszystko musi być idealne.

O SOBIE SAMYM
Lubię dużą aktywność. Nie jestem osobą, która kończy pracę o 16, wraca do domu, zakłada pantofle, włącza telewizor, bierze gazetę. Całkowicie nie. Lubię jak coś się dzieje. Im więcej się dzieje, tym lepiej. Staram się być w miarę zorganizowany i poukładany. Czasami mam może tych obowiązków przesadnie dużo. Zdaję sobie z tego sprawę. Próbuję to ograniczać, nie zawsze się udaje.

2012 © Fundacja Między Niebem a Ziemią. Created by kasial. All rights reserved.
www.kasial.pl